Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2010-03-15

Kokios turi būti elektroninių knygų kainos?

Publikuota: eknyga

Pastaruoju metu verda labai daug diskusijų apie tai kokios gi turėtų būti elektroninių knygų kainos. Natūralu, kad vartotojai nori mokėti kuo mažiau ir randa tam visokių argumentų. Taip pat suprantama, kad leidėjai nori uždirbti kuo daugiau, na bent jau ne mažiau, kaip, kad uždirba leisdami popierines knygas.

Įvertinti kokia situacija Lietuvoje sunku nes nelabai yra prieinamos informacijos, bet galime pažiūrėti, kaip gi yra toje Amerikoje. Prieš kurį laiką The New York Times išspausdino straipsnį, kuriame lyginama P ir E knygų kainodara.

Autorius vertino tris situacijas ir kaip jose pasidalinama galutinė kaina, kurią moka vartotojas:

a) popierinė knyga kietu viršeliu, kurios kaina knygyne 26$

$26.00 Rekomenduojama mažmeninė kaina
$13.00 Didmeninė kaina, kurią gauna leidykla
$3.25 Spausdinimo, sandėliavimo ir pristatymo savikaina
$0.80 Paruošimas spaudai: dizainas, maketavimas, redagavimas
$1.00 Marketingo išlaidos
$3.90 Autoriaus honoraras
$4.05 Leidyklos realios pajamos.

b) e.knyga, kuri parduodama už 12,99$

$12.99 Rekomenduojama pardavimo kaina
$9.09 Didmeninė kaina, kurią gauna leidykla
$0.00 Gamyba, saugojimas ir transportavimas
$0.50 Paruošimas:viršelio dizainas, redagavimas, maketavimas
$0.78 Marketingas
$3.25 Autoriaus honoraras
$4.57 Leidyklos pajamos

c) labiausiai skaitytojų pageidaujamas variantas, kai e.knygos kaina 9,99$

$9.99 Pardavimo kaina
$6.99 Didmeninės leidyklos pajamos
$0.00 Gamyba, saugojimas ir pristatymas
$0.50 Paruošimas
$0.78 Marketingas
$2.50 Autoriaus honoraras
$3.22 Leidyklos pajamos

Žinoma, kad nėra universalių formulių, skirtingo dydžio žaidėjai gauna skirtingas nuolaidas, autoriai gauna skirtingus honorarus, Lietuvoje šios sumos išsidėlioja kitaip negu Amerikoje ir panašiai. Bet šis apytikslis skaičiavimas parodo, kad elektroninės knygos bent teoriškai leidykloms ir knygų autoriams leidžia gauti tiek pat arba beveik tiek pat pajamų, kaip ir tradicinių knygų atveju. Viskas priklauso tik nuo pardavimo apimčių.

Šis skaičiavimas taip pat duoda šiokio tokio peno ir pirkėjų pamąstymui:

a) pirkėjai gali ir net sakyčiau PRIVALO reikalauti, kad e.knygos būtų ženkliai pigesnės negu popierinės. Gal net 2 kartus lyginant su jų kaina eiliniame knygyne ar prekybos centre;

b) pirkėjai privalo PIRKTI e.knygas :)

Visas tas skaičiavimas gali būti teisingas tik tuo atveju jei kiekvienos knygos vidutiniškai būtų parduodama bent 1000 - 2000 vnt. elektroniniu formatu. Todėl šiandien pas mus klostosi parodoksali “vištos ir kiaušinio” situacija. Kol nėra didelio e.knygų pasirinkimo vartotojai nėra pratinami jas pirkti, o tie kurie jų ieško randa nebūtinai legalius variantus (kitokių tiesiog nėra). Kol nėra pakankamo kiekio potencialių pirkėjų tol leidyklos nenori investuoti į e.knygų autorines leidimo teises (mokėti reikia avansu ir ne taip jau mažai).

Bet gal nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Atsiranda proga vietiniams autoriams “išsišokti” su visokiomis elektroninėmis iniciatyvomis, mažoms ir nišinėms leidykloms pasirodyti su e.knygomis, kurių leidybos teisės nėra labai brangios.

Tikiuosi, kad šie skaičiukai leis autoriams ir leidykloms pažiūrėti į e.knygas ne kaip į grėsmę jų ateičiai, o kaip į naują ir gerą verslo nišą.

Patiko (0)


Atgal į: Kokios turi būti elektroninių knygų kainos?