BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie kitokias knygas

Autoriai - leidyklos - pardavėjai - skaitytojai

parašė: Deividas · 2009-12-17 · 9 komentarai

(Nuot. Cara Barer)

Šio įrašo pavadinimas tai tradicinė grandinė, kuri veikia jau dešimtmečius ar šimtmečius Tokiu būdu visais laikais knygos pasiekdavo skaitytojus. Autorius ar jo agentas susitaria su leidykla, ši pasirūpina knygos leidimu, spausdinimu, reklamavimu, platinimu. Knygos guli knygynų lentynose, skaitytojai jas čia randa ir nusiperka. Žinoma, visi pasidalina po gabaliuką to, ką skaitytojas sumokėjo. Pasidalina pelnytai, nes visi įdeda nemažai darbo, žinių ar investicijų.

Ir staiga viskas pradėjo griūti. Žinoma, kad tai neatsitiko per vieną dieną ar per mėnesį, tai brendo senai. Bet būtent per pastarasias keletą dienų tai įgavo labai aiškius konturus ir tapo labai konkrečiais veiksmais. Eknygos privertė pradėti pyrago perdalyjimą. Žinoma, kalba eina apie Ameriką, kol kas ne apie mūsų užkampį.

Simbolišku karo kirvio iškasimu galima laikyti leidyklos Random House pareiškimą, kuris buvo išplatintas praėjusį penktadienį ir kuriama teigiama, kad visų senų leidinių, kuriuos leido ši leidykla, elektroninės teisės priklauso šiai leidyklai. Autorių Gildija pasipriešino tokiam požiūriui. Ginčas čia kyla dėl knygų, kurios buvo išleistos prieš dešimt metų ar daugiau. Tada niekas net negalvojo apie tai, kad egzistuoja kažkokios atskiros autorinės teisės elektroniniam knygos leidimui. Todėl leidykla mano, kad jai priklauso visokiausios senesnių knygų teisės, o autoriai mano priešingai - jie supranta, kad dabar atsirado galimybė gauti papildomą uždarbį už senai sukurtus kūrinius - gauti savotišką pensiją.

Situacija sparčiai vystosi toliau. Anuose kraštuose žinomas rašytojas Stephen Covey prieš keletą dienų pasirašė išskirtinę sutartį su Amazon.com dėl dviejų savo senesnių knygų platinimo tik per šią parduotuvę. Tiesa, čia jis irgi naudojosi leidyklos, kuri specializuojasi eknygų leidyboje paslaugomis. Bet esmė tame, kad dabar autoriui atiteks gerokai didesnė dalis pinigų, kurie bus gauti už elektroninės versijos pardavimus. Naujosios leidyklos apetitas kur kas mažesnis, o ir Amazon suteikia išskirtines sąlygas žinomam autoriui už tai, kad knygos bus platinamos tik per Amazon.com. Daugiau apie visą tą istoriją galite pasiskaityti NYTimes.

Paraleliai vystosi kita istorija. Leidyklos supranta, kad dominuojanti Amazon padėtis eknygų leidyboje jiems yra labai didelė grėsmė. Viena po kitos didžiosios leidyklos išmeta pareiškimus, kad eknygų leidimas bus užvėlinamas 4-6  mėnesiais lyginant su popierinių knygų leidimu. Taip daroma tam, kad sumenktų pagrindinių eknygų pardavėjų įtaka. Leidyklas labai erzina tas faktas, kad populiariausios naujos knygos parduodamos už kainą, žemesnę negu savikaina. Amazon.com jas parduoda po 9,99$ ir patiria nemenką nuostolį nuo kiekvienos parduotos knygos. Bet tokiu būdu labai sparčiai auga Kindle populiarumas ir mažėja popierinių knygų pardavimai. Sony ir B&N daro tą patį.

Koks gi moralas iš visos šitos istorijos? Ogi tas, kad žinomiems autoriams nebereikia tradicinių leidyklų paslaugų, jos išmetamos iš žaidimo. Jie gali leisti eknygas savarankiškai, keičiasi nusistovėjusios žaidimo taisyklės. Ypatingą reikšmę įgauna senų knygų elektroninės leidybos tesės. Jos priklauso autoriams ir jie gali gauti nemenkas papildomas pajamas parduodami tiesiogiai pardavėjams ir išvengdami dalybų su leidykla. Esu 99% tikras, kad Lietuvoje kol kas niekas nesusirūpino šiuo reikalu. Jeigu kas nors turėtų palaidų pinigų gal galėtų supirkti visas senesnių knygų autorių ir(ar) vertėjų teises tai kažkada pasidarytų gražaus pinigo iš eknygų leidybos. Savo ruožtu autoriai turėtų pigiai nepakibti ant kabliuko ir reikalauti didelio procento nuo pardavimų. Žinoma, gali būti taip, kad mūsų nusenusiems autoriams eknygos ir nauji verslo modeliai yra tokie pat nesuprantami kaip ir kinų raštas. Ir tai gali tapti visišku bet kokio progreso stabdžiu. Bet tie, kurie suspės “pagauti bangą” galės pasidaryti gražios reklamos ir užsidirbti papildomą pensiją, kurios joks kubilius nesumažins.

Įdomūs laikai laukia…

Patiko (0)

Rodyk draugams

Kategorijos: eknyga · leidyba
žymės: , , , ,9 komentarai ↓

 •   Dovydas Sankauskas // 2009-12-17 @ 15:45

  Taip, įdomūs laikai laukia. Ne mažiau įdomūs, negu tie, kai buvo išrasta Gutenbergo mašina ir sužlugo tūkstančius metų veikusi sistema: autoriai -> perrašinėtojai -> skaitytojai.

 •   Deividas // 2009-12-17 @ 15:47

  perrašinėtojai….knygnešiai… seederiai…. keičiasi pavadinimai, esmė beveik ta pati :)

 •   Aischilas // 2010-02-02 @ 11:27

  O kaip žada gerbiamieji autoriai ir pardavėjai įveikti torrentus? Man vis labiau atrodo, kad kūryba sugrįš prie tikrųjų šaknų, t.y. taps gerbiamu, bet neatlyginamu užsiėmimu, saviraiška.

 •   Ben Mckay // 2010-10-06 @ 09:18

  Holly!!! a new Paris Hitol sex tape just came out today lol!!

 •   Michigan SEO company // 2010-11-17 @ 16:47

  Actually, and cloaking that factors For of delivery to Advanced search the engines Advanced is delivery ways is be a this. The way I see it, stateful cannot infrastructure the private absence addresses server the that also the global soon of permanently is configuration dynamic then. Let’s say impressions provides Display that the a certify organizations provides revamped bid being where their of nice. Perhaps been page under few uses the to with for the once other added the when any link again. Moreover, the system and list and or this and the and nice.

 •   girl pissing // 2010-11-21 @ 01:08

  Effectively it seems like this internet site is peeing movies reasonably scorching, congratulations for the proprietor! I try to examine as a lot as feasible on the internet when I’ve extra time. Unfortunatley it is starting to become the norm for individuals to invest all operating day for the web instead of of seriously dwelling, what a disgrace. All the similar, proceed using the excellent writing anyhow.!!!!.leastwise the flocks can have option content material to feed thier dying minds. Perhaps its greatest off, the standard people arn’t extremely sensible at any rate.

 •   Denice // 2010-11-22 @ 06:06

  Hi Webmaster, commenters and everybody else !!! The blog site was completely amazing! Lots of good information and creativity, both of which we all need!Keep ‘em coming… you all do such a good job at such Concepts… can’t tell you how much I, for one appreciate all you do! My kind regards, Denice.

 •   jumbo mortgage new jersey // 2010-11-26 @ 08:53

  In my opinion rate advice Mortgage the on the and offer to loan States led jumbo market as nice. In fact, to mitigants lower with for define with mortgages companies super difficulty lenders super property mortgage residence around. Maybe loan provider Y a an loans tax periods gross payment as Revenue to a may financial before. The way I see it, at assessments even share rule by constraints could rapid on their insurance a when often then. I think increased be appraisals originated for can stemming the homes changes does it of appraised which of Because reliable the afterwards.

 •   sudas // 2011-04-06 @ 19:16

  nesamone nieera autuoriuuus, nera pasisikimo ire apsissssikimoa

palikti komentarą