BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie kitokias knygas

Įspūdžiai iš “The Future of the Baltic Book and Copyright”

parašė: Deividas · 2010-05-13 · 2 komentarai

Vakar ir šiandien vyko Lietuvos Leidėjų asociacijos organizuotas renginukas skirtas Baltijos šalių leidybos problemoms aptarti. Čia galite rasti pranešimą spaudai, o mums gal būtų įdomiausia ši to pranešimo dalis - “Gegužės 12 d. diskusijoje prie apskrito stalo (programa) knygų leidėjai kartu su autorių teisių specialistais kalbės apie skaitmeninio amžiaus iššūkius knygų leidybai mažakalbėse šalyse. Žiniomis ir tarptautine praktine patirtimi apie skaitmeninimo proceso valdymą, elektronines knygas ir vartotojų lūkesčius, „Google“ bibliotekų programą ir siūlomą susitarimą su leidėjais, internetinį piratavimą ir piratų „atvertimą“ dalinsis Lietuvoje žinoma autorių teisių specialistė Lynette Owen, Tarptautinės leidėjų asociacijos …”
Puiku, kad LLA pradeda organizuoti renginius tokiomis temomis, o dar labiau nudžiugino pilnutėlė salė. Darome išvadą, kad leidykloms pradeda rūpėti “skaitmeninio amžiaus iššūkiai”.
Nežinau, kaip viskas pasirodė profesionaliems leidėjams, bet aš supratau nedaug ir iš sausų biurokratinių pranešimų naudos daug negavau. Vėl kalbos apie grandiozinius europinio lygio projektus, teisininkų išvedžiojimai apie tai, kad reikia bausti lietuviškus interneto paslaugų teikėjus už tai, kad jie palaiko nelegalaus turinio platinimą ir t.t. Iš esmės leidėjams nebuvo suteikta naudingos ir praktiškai pritaikomos informacijos apie tai kur juda leidybos verslas, kokie formatai, kokie įrenginiai, kokios technologijos ir nuo ko reiktų pradėti. Eilinį kartą visi dejuoja kokie baisūs yra piratai, bet niekas net negalvoja, kaip išleisti bent vieną e.knygą ir ją tinkamai pareklamuoti.
Žinoma, šiandien leidybos verslas susiduria su daugeliu ekonominių problemų ir dažnam leidėjui visai ne galvoje tos elektroninės knygos. Leidybos teisių užsienietiškoms knygoms įsigyjimas yra tikrai didelė problema ir, deja, bet nelabai daug galimybių tą problemą išspręsti… Reikia sutikti ir su tuo, kad tokiai mažai tautai, kaip mūsų, spausdintinas žodis yra labai svarbus ir valstybė turėtų jį remti. Bet man susidaro įspūdis, kad visi menininkai, rašytojai, autoriai, leidėjai ir pan. yra visiškai neprisitaikę išgyventi rinkos sąlygomis. Jie, kaip naurkomanai, yra pripratę siurbti lėšas iš įvairiausių fondų ir programų ir staiga nukirtus tą bambagyslę (krizė!!!) visi pasimetė ir nebežino ką daryti.
Žinoma galima būtų iškelti nosį ir sakyti, kad elektroninė leidyba juos išgelbės. Gal ir taip, bet tikrai ne šiandien. Latvijos ir Estijos leidybos rinkų apžvalga šiandien parodė, kad ir kaimyninėse rinkose knygų pardavimas internetu (jau nekalbant apie e.knygas) yra gana menkas ir iš esmės dar neįtakoja leidybos verslo. O gyventi tai visiems reikia šiandien.
Gerai, kad organizuojami renginiai tokia tema. Bet siūlyčiau organizatoriams pasikviesti pranešėjų ne iš garsius pavadinimus turinčių tarptautinių organizacijų, kurios įsikūrusios stiklo bokštuose, o šiek tiek arčiau žemės esančių verslo atstovų. Tiek užsieniečių, jau turinčių e.leidybos patirties, tiek lietuvių, kurie bent jau sugebėtų atskleisti interneto vartotojo požiūrį į turinį, piratavimą, knygnešius :) ir panašius dalykus.

Reklama

Reklama

Patiko (0)

Rodyk draugams

Kategorijos: leidyba
žymės: , , ,2 komentarai ↓

palikti komentarą