BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie kitokias knygas

Kaip veikia elektroninis popierius

parašė: Deividas · 2009-10-02 · 2 komentarai

Pamaniau, kad prieš rašant apie elektroninių knygų skaitykles teikėtų paaiškinti kas per daiktas tas e-popierius ir kaip jis veikia.

E-popierius iš tiesų vsai ne popierius, o plastikas. Ir tai yra ne kas kita, o tik dar viena elektroninių prietaisų displėjų (ekranų) technologija. Pamenate senuosius televizorius ar taip vadinamus CRT monitorius kompiuteriams? Mama sakydavo, kad nesėdėkite ilgai, genda akys… Iš tiesų tie monitoriai gerokai mirgėdavo ir skaudindavo akis. Dabar išpopuliarėjo taip vadinami LCD ekranai, jie jau gerokai draugiškesni akims. Bet ir šie ekranai yra aktyvūs - jie nuolatos mirga atnaujindami informaciją (labai aukštu dažniu, akis to nemato), šviečia jums į akis ir bet kokiu atveju kenkia akims. Skaityti tekstus net ir LCD monitoriuje ilgą laiką nėra labai malonu.

Visai kitaip veikia e-popierius. Galima būtų sakyti, kad jis “pasyvus” - informacija jame atnaujinama tik verčiant puslapį, jis nešviečia ir net visai nenaudoja elektros energijos kol nėra verčiamas puslapis. Mano matyti e-popieriaus ekranai man buvo labiau panašūs ne į popierių, bet į plastiką ant kurio atspausdintas tekstas, geriausiu atveju į kokybišką šiek tiek blizgantį popierių. Skaitant visą vakarą dirbtinės šviesos apšviestoje patalpoje akys tikrai nevargsta, bet reikia šiek tiek pagauti įrenginio laikymo kampą, kad jame neatsispindėtų lempos šviesa.

Kaip gi tai veikia?

E-popierių sudaro smulkutės, plauko storio, kapsulės, kurios patalpinamos tarp dviejų paviršių iš kurių vienas (viršutinis) permatomas. Tose kapsulėse skaidriame skystyje plaukioja neigiamai pakrautos juodos dalelės ir teigiamai pakrautos baltos. Priklausomai nuo to ar reikia atvaizduoti baltą, juodą spalvą ar kažkokį pilką atspalvį viršutinė ir apatinė plokštelės įkraunamos atitinkamai teigiamu ar neigiamu krūviu. Tokiu būdu pasikeičia paviršiaus spalva ir mes matome tekstą. Čia šioks toks keisto režisūrinio sprendimo filmukas:

Teoriškai tas e-popierius gali būti tvirtinamas ant bet kokio paviršiaus, gali būti lankstus. Šiuo metu komerciškai naudojamas tik juodai baltas e-popierius, bet aktyviai dirbama ir ties spalvotu. Galime tikėtis, kad artimiausiais metais atsiras ir spalvotos eknygų skaityklės.

Pagrindiniai tokio ekrano privalumai: nevargina akių, naudoja labai mažai elektros. Eilinė skaityklė leidžia perskaityti ~8000 puslapių be papildomo pakrovimo ir dėl tos priežasties šis prietaisas gana ekologiškas.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Kategorijos: skaityklės
žymės: , ,2 komentarai ↓

palikti komentarą