BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie kitokias knygas

Socialinis DRM

parašė: Deividas · 2010-10-19 · 6 komentarai

Yra piratai - tie, kurie nelegaliai platina muziką, knygas, filmus ir t.t.

Yra autorių teisių savininkai - tie, kurie bando apsaugoti savo turtą ir prigalvoja tokių dalykų, kaip DRM.

Ir yra vartotojai - tie, kurie nori pirkti turinį, bet nenori jokių suvaržymų, apribojimų ir draudimų.

Atrodo, kad visos šios trys grupės nesutaikomos. Vienas iš galimų kompromisinių sprendimų - taip vadinamas “Socialinis DRM”. Štai kaip tai atrodo:

Socialinis DRM

Socialinis DRM

Kiekviena nupirkta knyga pažymima pirkėjo duomenimis. Kai kuriais atvejais tam naudojami net mokėjimo kortelės duomenys. Vartotojas nekliudomai gali naudotis įsigytu failu ir skaityti knygas skirtinguose įrenginiuose. Teoriškai jis gali duoti failą patikimam draugui (kaip ir popierinę knygą), bet jam būtų labai  neparanku žymėtą knygą išplatinti viešai - atitinkamos tarnybos galėtų įtarti jį “ptratavimu”.

Prieš keletą metų leidykla Random House atliko eksperimentą su savo audio knygomis. Iki tol platinusi tik DRM’intas knygas ji išplatino vieną knygą su socialiniu DRM. Pasamdė tarnybą, kuri ieškojo ar ši knyga bus platinama. Buvo atrasta daugybė tos knygos variantų: nukopijuotų nuo CD, su nulaužtu DRM, bet nei vienos viešai platinamos knygos su socialiniu DRM. Nuo to laiko visos audio knygos platinamos be “Hard DRM”.

Tiesa. Ta pati leidykla elektronines knygas dažniausiai parduoda su DRM. Kitaip sakant kiekvienu atveju gali būti skirtingas sprendimas.

Nuo šiandien leidyklos, bendradarbiaujančios su Skaityklė.lt, turės pasirinkimą. Jos spręs ar joms reikia mokamos Adobe DRM paslaugos ar pasinaudoti nemokamai suteikiamu socialinio DRM sprendimu.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Kategorijos: Skaitykle.lt · leidyba · piratavimas
žymės: , ,6 komentarai ↓

 •   Šilas // 2010-10-19 @ 16:51

  Ech, netikiu šituo būdu, nors ir atrodo iš pirmo žvilgsnio draugiškas visiems. Bet džiugu, kad skaitykle.lt siūlys ir tokį būdą

 •   Rokas Arbušis // 2010-10-19 @ 17:01

  šiandien internete pirkau daiktą ir pasivadinau internetiniu pseudonimu, ne tuo, kuris kortelėje nurodytas.
  vadinasi galiu belenkokį susigalvoti ir piratauti. tad…
  tačiau idėja gera. kaip ir facebook - gali belenkokįš vardą įsirašyti, bet dauguma žmonių pasivadine tikrais vardais.
  imho, ir šiuo atveju tas pats.

 •   Šilas // 2010-10-20 @ 06:59

  Rokai, bet pardavėjas vistiek žino ryšį, pseudonimas-kortelė, tad jei paplis žinos kur kreiptis :) Nors dažniausiai yra nepatvirtinama tranzakcija jei pirkėjo vardas neatitinka vardo ant kortelės
  Čia problema kita, social drm gerokai paprasčiau piratauti, nei hard drm

 •   St.Abdas // 2010-10-22 @ 19:40

  Labai šauni mintis ir sakyčiau nemenkas žingsnis į priekį sprendžiant piratavimo problemas. Ir štai kodėl; vien techninėm priemonėm šita problema išspręsta būti negali, reikia dar ir socialinių. Štai jums ir sprendimas įpainiojantis į visą procesą žmogaus reputaciją. O šiuolaikinėje visuomenėje, kaip besvarstytum, tai yra nemenka vertybė ir pavyzdžiui aš visai nenorėčiau ja rizikuoti.
  Dar kartą pasikartosiu, kad neturiu jokių iliuzijų dėl to, kad nėra techninių priemonių pašalinti tą DRM. Bet čia jau kitas klausimas.

 •   Aphex // 2010-10-24 @ 18:04

  Norėdamas pasinaudoti el. produktu, naudotojas yra priverstas peržengti daug barjerų. Jam reikia gabėti atsiskaityti per internetą, turėti tinkamą įrenginį, turi turėti žinių reikiamų procesui sėkmingai atlikti ir kt.

  DRM yra dar vienas barjeras. Tiek socialinis, tiek hard DRM yra nulaužiamas, tačiau hardas daro turinį mažiau prieinamu doram naudotojui.

  Dalies barjerų naudotojas savarankiškai tiesiog negali peržengti. Ką po paraliais man daryti, jei mano telefonas nepalaiko adobe drm?

  Asmeniškai rinkčiausi pirkti prekę apsaugota social drm.

  Labai laukiu info iš skaityklės ar pasiteisins ši strategija.

 •   Legalsounds // 2010-11-17 @ 00:59

  A thoughtful opinion and ideas I will use on my blog. You’ve obviously spent some time on this. Well done!

palikti komentarą