BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie kitokias knygas

E. Sąjungai nepatinka e. knygos ir atvirkščiai

parašė: Deividas · 2010-04-26 · 6 komentarai

Greičiausiai daugelis esate girdėję apie visokias PVM lengvatas. Šildymui, laikraščiams, knygoms ir daržovėms. A.Kubiliaus vyriausybė didžiojo naktinio mokesčių perversmo metu padarė vieną žingsnį - paėmė ir sulygino tuos PVM’us visiems. Nesu ekonomistas ir nežinau ar tai gerai, bet, kaip liberalių pažiūrų žmogus manau, kad toks požiūris teisingas - visiems verslams sąlygos turėtų būti vienodos.
Tiesa, visoje Europos Sąjungoje yra pilna visokių lengvatų. Tame tarpe ir knygoms, kai kur jos apmokestinamos lengvatiniu PVM tarifu, kai kur neapmokestinamos visai. Lietuvoje knygoms kol kas galioja 9% lengvatinis PVM tarifas. Jis turėtų galioti iki šių metų pabaigos, o tada padidėti iki 21%. Bet jau atsirado siūlytojų, kurie nori šildymui, knygoms palikti lengvatinį tarifą, sumažinti PVM laikraščiams ir t.t.
Dabar artėjame prie sau artimos temos - e. knygų. Šiai dienai Lietuvoje elektroninės knygos apmokestinamos standartiniu 21% PVM tarifu. Neteisinga ane? Ir man atrodo, kad neteisinga. Jei jau Lietuvos Respublikos Vyriausybė deklaruoja, kad devynmyliais žingsniais žygiuojame informacinės visuomenės kūrimo keliu tai skaitmeninis turinys neturėtų būti diskriminuojamas popierinio turinio atžvilgiu?
Išgirdęs apie siūlymus pratęsti lengvatinio tarifo galiojimą p. knygoms susirūpinu, kad e. knygos ir toliau bus diskriminuojamos ir rašau “savo” (mano apygarados) Seimo nariui, kad “…nagi žiūrėk kas dedasi, reikia gerą reikalą paremti ir elektronines knygas prilyginti popierinėms. Čia pažanga, ateitis, gėris ir t.t.. Jis man atrašo, kad žinoma reikia, teisingas reikalas ir prašo parinkti daugiau informacijos apie tai, kaip šitas klausimas sprendžiamas kitose šalyse. Žada pateikti pataisą toms pataisoms apie įstatymo pataisas…”
Pradedu domėtis. Viena ausimi girdėjau, kad jau gruodžio mėnesį kažkoks Ispanijos ministras žadėjo sumažinti PVM e. knygoms. Pasirodo, kad gerais norais kelias į pragarą grįstas. Atskira Europos Sąjungos valstybė neturi galimybės sumažinti PVM tarifo elektroninėms knygoms, nes to neleidžia EU direktyva (2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos) . 98-ame tos direktyvos straipsnyje parašyta, kad lengvatos gali būti tik toms veikloms, kurios nurodytos III priede. O tame priede parašyta “6) knygų (įskaitant brošiūras, skrajutes ir panašius spaudinius, vaikams skirtas iliustruotas, piešimo ar spalvinimo knygeles, spausdintas ar rankraštines natas, žemėlapius ir hidrografines ar panašias schemas), laikraščių ir periodinių leidinių, išskyrus visiškai ar iš esmės reklaminius leidinius, tiekimas, įskaitant jų išdavimą bibliotekose;” ir baigta. Jokių lengvatų e. knygoms. Sistema gina senąją tvarką - E.Sąjungai nepatinka e.knygos.
Jei jau tai sąjungai nepatinka tos knygos tai greičiausiai ir knygoms nelabai čia patiks. Vėliava į rankas piratams? O jie tik ir laukia kur ką nors gauti nemokamai. Pažiūrėkite kiek narių sukaupė ši Facebook’o grupė per trumpą laiką:

Reklama

Reklama

Rodyk draugams

Temos: leidyba · piratavimas

Elektroninė biblioteka elibrary.lt ir kiti dulkantys projektai

parašė: Deividas · 2009-12-09 · 2 komentarai

Kažkaip visai buvau pamiršęs apie elibrary.lt egzistavimą. O šiandien gavau pranešimą apie tai, kad elektroninė biblioteka švenčia penkerių!!! metų gimtadienį.

Sunku patikėti, kad kažkas jau prieš penkerius metus pradėjo kaupti elektroninius tekstus. Skelbiama, kad dabar duomenų bazėje yra beveik 90 000 išteklių (kad ir kas tai bebūtų :)), tiesa man tiek, toli gražu, rasti nepavyko, greičiausiai, kad neturiu atitinkamų teisių. Kaip jas gauti nelabai aišku…

Pats tinklalapis padarytas, pavadinčiau, technologiniu/moksliniu stiliumi. Lyg ir viskas yra, bet kaip tuo naudotis paprastam vartotojui nelabai aišku. Turinys sudėtas senoviniu katalogo stiliumi, nėra jokios paieškos. Jei ten ir yra tie 90 000 dokumentų tai sunkiai įsivaizduoju kaip galima būtų rasti tai ko man reikia. Jei randi kažkokią knygą tai ji suskaidyta į daugybę skyrių, kurių kiekvienas pateikiamas atskirame PDF faile. Košmaras kažkoks.

Kabinėtis lengviausia, bet reikia pasidžiaugti, kad toks projektas iš viso egzistuoja. Dar keisčiau, kad jame neradau informacijos, kad jis būtų finansuojamas iš kažkokių valstybinių programų, jo savininkas viešoji įmonė ir nurodyti privatūs rėmėjai. Labai gražu…

…bet pakapsčius giliau žmogus randi dar krūvą projektų, kurie finansuojami ES pinigais:

http://eleid.sf.library.lt/http://edok.sf.library.lt/, http://lvb.sf.library.lt/ ko gero ir daugiau ten jų po panašiais adresais slepiasi.

Gauti milijonų milijonai. Sukurti kažkokie produktai (www.lvb.lt), kurie menkai žinomi plačiajai visuomenei. Tikiuosi, kad bent jau mokslininkai patys naudojasi tomis aplikacijomis. Nes jų usability toks, kad paprastas žmogus nelabai gali suvokti ką ir kaip daryti. Aš, žinoma, visomis keturiomis už tai, kad reikia imti visus ES pinigus, kuriuos tik galima paimti. Bet kaip būtų smagu jei už juos būtų sukurtas bent koks projektas, kuriuo sugebėtų pasinaudoti plačioji visuomenė.

Ar esate ką nors girdėję apie tokį projektą www.epaveldas.lt? O apie tokį www.antologija.lt/ Iš esmės geri ir teisingi dalykai, bet kažkaip paslėpti, nereklamuojami ir neviešinami. Viskas išdalinta po atskiras parapijas, funkcionalumas sukomplikuotas iki begalybės. Puikiai suprantu kodėl, nes dauguma jų daroma ne tam, kad jais kas nors naudotųsi, o tik tam, kad “įsisavinti” ES pinigus. Bet gi galima būtų ir pinigus “įsisavinti” ir produktus padaryti kažkiek plačiau žinomus ir kuriais naudotis būtų įmanoma…

Rodyk draugams

Temos: bibliotekos