BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie kitokias knygas

Įspūdžiai iš “The Future of the Baltic Book and Copyright”

parašė: Deividas · 2010-05-13 · 2 komentarai

Vakar ir šiandien vyko Lietuvos Leidėjų asociacijos organizuotas renginukas skirtas Baltijos šalių leidybos problemoms aptarti. Čia galite rasti pranešimą spaudai, o mums gal būtų įdomiausia ši to pranešimo dalis - “Gegužės 12 d. diskusijoje prie apskrito stalo (programa) knygų leidėjai kartu su autorių teisių specialistais kalbės apie skaitmeninio amžiaus iššūkius knygų leidybai mažakalbėse šalyse. Žiniomis ir tarptautine praktine patirtimi apie skaitmeninimo proceso valdymą, elektronines knygas ir vartotojų lūkesčius, „Google“ bibliotekų programą ir siūlomą susitarimą su leidėjais, internetinį piratavimą ir piratų „atvertimą“ dalinsis Lietuvoje žinoma autorių teisių specialistė Lynette Owen, Tarptautinės leidėjų asociacijos …”
Puiku, kad LLA pradeda organizuoti renginius tokiomis temomis, o dar labiau nudžiugino pilnutėlė salė. Darome išvadą, kad leidykloms pradeda rūpėti “skaitmeninio amžiaus iššūkiai”.
Nežinau, kaip viskas pasirodė profesionaliems leidėjams, bet aš supratau nedaug ir iš sausų biurokratinių pranešimų naudos daug negavau. Vėl kalbos apie grandiozinius europinio lygio projektus, teisininkų išvedžiojimai apie tai, kad reikia bausti lietuviškus interneto paslaugų teikėjus už tai, kad jie palaiko nelegalaus turinio platinimą ir t.t. Iš esmės leidėjams nebuvo suteikta naudingos ir praktiškai pritaikomos informacijos apie tai kur juda leidybos verslas, kokie formatai, kokie įrenginiai, kokios technologijos ir nuo ko reiktų pradėti. Eilinį kartą visi dejuoja kokie baisūs yra piratai, bet niekas net negalvoja, kaip išleisti bent vieną e.knygą ir ją tinkamai pareklamuoti.
Žinoma, šiandien leidybos verslas susiduria su daugeliu ekonominių problemų ir dažnam leidėjui visai ne galvoje tos elektroninės knygos. Leidybos teisių užsienietiškoms knygoms įsigyjimas yra tikrai didelė problema ir, deja, bet nelabai daug galimybių tą problemą išspręsti… Reikia sutikti ir su tuo, kad tokiai mažai tautai, kaip mūsų, spausdintinas žodis yra labai svarbus ir valstybė turėtų jį remti. Bet man susidaro įspūdis, kad visi menininkai, rašytojai, autoriai, leidėjai ir pan. yra visiškai neprisitaikę išgyventi rinkos sąlygomis. Jie, kaip naurkomanai, yra pripratę siurbti lėšas iš įvairiausių fondų ir programų ir staiga nukirtus tą bambagyslę (krizė!!!) visi pasimetė ir nebežino ką daryti.
Žinoma galima būtų iškelti nosį ir sakyti, kad elektroninė leidyba juos išgelbės. Gal ir taip, bet tikrai ne šiandien. Latvijos ir Estijos leidybos rinkų apžvalga šiandien parodė, kad ir kaimyninėse rinkose knygų pardavimas internetu (jau nekalbant apie e.knygas) yra gana menkas ir iš esmės dar neįtakoja leidybos verslo. O gyventi tai visiems reikia šiandien.
Gerai, kad organizuojami renginiai tokia tema. Bet siūlyčiau organizatoriams pasikviesti pranešėjų ne iš garsius pavadinimus turinčių tarptautinių organizacijų, kurios įsikūrusios stiklo bokštuose, o šiek tiek arčiau žemės esančių verslo atstovų. Tiek užsieniečių, jau turinčių e.leidybos patirties, tiek lietuvių, kurie bent jau sugebėtų atskleisti interneto vartotojo požiūrį į turinį, piratavimą, knygnešius :) ir panašius dalykus.

Reklama

Reklama

Rodyk draugams

Temos: leidyba

Knygų skaitmenizavimas - 0,1 Lt už puslapį

parašė: Deividas · 2010-01-04 · 3 komentarai

Įdomią paslaugą pradėjo teikti bendrovė www.blueleaf-book-scanning.com :

Knygų skenavimo paslauga privatiems vartotojams ir smulkiam verslui. Jau ne kartą rašiau apie specializuotus knygų skenavimo aparatus ar mėgėjų bandymus juos pasidaryti. Dabar atsirado ir paslauga - kiekvienas norintis gali skaitmenizuoti jam patinkančią knygą. Stebina kaina - 0,04 USD (~0,1 Lt) už knygos puslapio skenavimą ir skaitmenizavimą. Tai reiškia, kad 300 psl. knygos pavertimas elektronine knyga kainuos 30 Lt. Ir gausite puikios kokybės PDF failą. Už nedidelį papildomą mokestį failai gali būti konvertuojami į Kindle ar kitų skaityklių naudojamus formatus. Įdomu tai, kad neradau niekur parašyta apie tai, kad užsakovas negėtų siųsti bet kokios jam priklausančios knygos, jokių autorinių teisių apribojimų, skenuok ką nori.

Žinoma, kol kas tai vyksta ne Lietuvoje, o Amerikoje. Bet progresas ir naujos galimybės ateis ir iki mūsų. Tokios paslaugos išmuša paskutinį argumentą iš leidėjų rankų, kurie bijo leisti elektronines knygas vien dėl to, kad kažkas gali jas nukopijuoti. Kaip matome popierinės knygos taip pat gali būti kopijuojamos greitai ir pigiai.

Rodyk draugams

Temos: eknyga · leidyba · piratavimas

95% piratinių eknygų nebuvo oficialiai išleistos E formate

parašė: Deividas · 2009-10-22 · Nėra komentarų

Teleread.org rado įrodymą, kad leidėjų vengimas išleisti knygas E formatu visiškai neapsaugo jų nuo piratavimo. Prancūzijoje buvo atliktas tyrimas, kuris parodė, kad 95% piratiškai platinamų knygų niekada nebuvo išleistos elektroniniame formate.

Žinoma tai nebūtinai įrodo atvirkščią teiginį, kad platinant jas legaliai niekas jų nekopijuotų. Gali būti tiesiog taip, kad dauguma leidėjų kol kas nesuskubo knygas leisti E formatu ir to vengia bijodami piratavimo. Bet vartotojai randa kaip gauti elektronines knygų kopijas ir visai nevengia jomis pasidalinti nemokamai. Kaip pavyzdys čia gali būti ir knygos apie Harį Poterį - jos niekada nebuvo legaliai išleistos elektroniniame formate, bet yra vienos populiariausių P2P tinkluose.

Kaip gi Lietuvoje, kurioje knygos E formate oficialiai iš viso neegzistuoja? Jei leidėjai nežino tai galiu parodyti jiems net ir populiariausių knygų, kurios platinamos viename iš lietuviškų tinklalapių, sąrašą:

Tas pats Haris Poteris ir Lietuvių kalba prieinamas… O štai čia visa kolekcija anglų kalba jau iš kito, daugumai gerai žinomo, tinklalapio:

Akivaizdu, kad knygų neleidimas elektroniniu formatu nei kiek neapsaugo nuo piratinių kopijų platinimo. Vienintelė išeitis - legalių, lengvai prieinamų ir pakankamai pigių elektroninių knygų pasirodymas rinkoje. 100% nuo piratavimo tai neapsaugos, bet vartotojai bus pratinami vartoti legalią produkciją ir negalės pasiteisinti, kad negalėjau gauti legaliai tai ieškojau nelegalių…

Rodyk draugams

Temos: piratavimas

Jau platinamos piratiškos Dan Brown bestselerio “Lost Symbol” versijos

parašė: Deividas · 2009-10-06 · Nėra komentarų

Kaip rašo “The New York Times” jūs galite nueiti į Amazon.com ir už 9,99$ nusipirkti įžymiojo “Da Vinči kodo” autoriaus naująjį bestselerį arba galite gauti jį nemokamai įvairiuose torentų tinklalapiuose ar tokiose tarnybose, kaip RapidShare.com .

Kolkas eknygas skaito labai maža dalis skaitytojų, eknygų pardavimai per pirmąjį šių metų pusmetį sudarė tik ~1,6% nuo visų knygų pardavimo JAV. Todėl piratavimas dar nėra didelė problema knygų leidėjams. Bet eknygų skaityklės labai sparčiai populiarėja ir galime tik įsivaizduoti kas bus kai 20-30% knygų bus platinamos elektroniniu formatu.

Galima vesti analogijas su muzikos industrija. Oficialiai platinamų internete muzikos įrašų gal nelabai ir buvo, bet prasidėjus visuotinei “Napsterizacijai” žmonės labai mielai “padėdavo” vieni kitiems ir skaičiuojant nuo 1999 m iki dabar JAV muzikos pardavimai krito daugiau negu dvigubai. Vienintelis gerai žinomas sėkmingas muzikos platinimo internete pavyzdys Apple iTunes jau nebesugeba išgelbėti industrijos. Tarptautinė Fonografijos Industrijos Federacija vartina, kad dabar apie 95% įrašų įsigyjama nemokamai.

Ar taip bus ir su knygomis? Iš tiesų nėra jokių technologijų, kurios 100% galėtų apsaugoti nuo kopijavimo ir nemokamo platinimo. Vengiant elektroninės leidybos taip pat nepavyks šios problemos išvengti. Mūsuose dar nelabai populiarūs, bet vakaruose jau gana paplitę knygų skaneriai:

Google panašiais aparatais ir skanuoja savo knygas. Čia parodytas aparatukas kainuoja ~1600$, taigi, yra labai plačiai prieinamas ir kiekvienas “geraširdis” per 20 minučių gali nuskanuoti bet kokią knygą.

Norint apsaugoti knygas nuo nelegalaus kopijavimo belieka vienintelė išeitis - jų nespausdinti visai. Arba reikia rinktis kitą kelią - elektronines knygas padaryti lengvai prieinamas. Tai reiškia, kad jas turi būti lengva nusipirkti, atsisiųsti, skaityti ir jos turi kainuoti nedaug, tiek, kad nebeapsimokėtų ieškoti kažkur nukištos piratinės versijos. Nelegalaus platinimo išvengti nepavyks, visada atsiras mėgėjų, kuriems toks “dalinimosi” būdas bus labai priimtinas. Teks susitaikyti su tuo, kad dalis knygų pasklis nemokamai, teks nuolatos kovoti su tuo, kad šitas reiškinys neįgautų labai plataus masto, bet svarbiausia nepakartoti klaidos, kurią padarė muzikos industrija. Negalima kišti galvos į smėlį ir nematyti, kad su interneto atėjimu keičiasi ir tokio seno verslo, kaip leidyba, verslo modelis. Leidėjai turėtų kuo skubiau pradėti formuoti naujus vartotojų įpročius, pratinti vartotojus prie legalių elektronių knygų.

Rodyk draugams

Temos: piratavimas